10 věcí, které zvážit, než začnete pronajímat na Airbnb

Když máte k dispozici volný byt či pokoj, nabízí se vidina snadného zisku díky pronájmu přes Airbnb. Ačkoli je přes tuto službu možné vydělat slušné peníze, mnoho provozovatelů je zaskočeno, kolik práce je s provozem spojeno.

Když máte k dispozici volný byt či pokoj, nabízí se vidina snadného zisku díky pronájmu přes Airbnb. Ačkoli je přes tuto službu možné vydělat slušné peníze, mnoho provozovatelů je zaskočeno, kolik práce je s provozem spojeno. Jaké otázky byste si měli položit, než se pustíte do podnikání přes Airbnb?

1. Jaké jsou vaše cíle a očekávání?

Co přesně si představujete, že získáte pronájmem bytu nebo pokoje? Jsou vaše očekávání realistická? Ideální je zjistit dle osobní zkušenosti někoho jiného, jaké jsou vaše příležitosti. Nejprve si zjistěte, jaký typ hostitele chcete být.

2. Co je na vaší nabídce zajímavé?

Je samozřejmostí, že na pronájmu chcete vydělat co nejvíce peněž za co nejméně práce. Musíte se nad tím ale zamyslet i z perspektivy potenciálního zákazníka. Podle čeho si vybíráte ubytování vy?

Jakmile zvážíte, co je na vaší nabídce zajímavé a proč si vás lidé vezmou, nebo naopak nepronajmou, můžete určit cenu či zlepšit svoji nabídku.

3. Jak určit cenu?

Cenu je vhodné určit s ohledem na konkrétní nabídku. Pro úplné začátečníky se odporučuje cenu určit o něco nižší než konkurence s podobnými nabídkami, tu následně zvyšovat s přibývajícími dobrými referencemi.

Vhodné je i zvážit to, že s delšími pronájmy většinou moc práce nepřibývá, proto je výhodné nastavit nižší cenu za noc pro dlouhodobé hosty. Stejně tak cenu ovlivňuje lokalita nebo jestli je zrovna sezóna.

Pro lepší představu o tom, kolik můžete pronájmem vydělat, se podívejte na naši kalkulačku.

4. Můžu pronajmout byt, který není můj?

U provozování krátkodobého pronájmu je stejně jako u jiného podnikání nezbytné splnit zákonné podmínky. Podnájem bytu, který nevlastníte, je možné, musíte ale mít souhlas majitele bytu.

Aby nedošlo ke komplikacím, je nejlepší si projít nájemní smlouvu, zda se v ní nenachází nějaké regulace, popřípadě hodně vysoká kauce. Dále majiteli vysvětlete, jak Airbnb funguje a také to, jak ho to jakožto majitele ovlivní. Pokud nebude mít výhrady, je vždy lepší obdržet písemný souhlas.

5. Splňuji všechny podmínky pro poskytování krátkodobého pronájmu?

Regulace a povolení k provozování krátkodobých pronájmů se různí dle lokalit. V některých městech jsou plně zakázány, nebo je třeba si obstarat licenci. V jiných žádné přísné regulace nemají. Přesto je ale třeba platit daně a jiné poplatky, které se týkají provozovatelů rekreačních ubytování.

V případě, že nemovitost nevlastníte, je třeba získat souhlas majitele bytu. U družstevních či městských bytů se může jednat o komplikovaný proces. I v případě, že byt vlastníte je vhodné kontaktovat sousedy, ti totiž také mají vliv na úspěšné fungování vašeho podnikání.

6. Dokážu sdílet bydlení s cizími lidmi?

Airbnb může mít mnoho podob, někdy pronajímáte celý byt či objekt, jindy s podnájemci sdílíte veřejné prostory bytu. Je dokonce možné hostům poskytovat snídani či jiné občerstvení. Pokud budete volit tuto možnost, musíte se sami sebe zeptat, zda vám nebude vadit sdílet bydlení s cizími hosty.

Ačkoliv se rozhodně jedná o zásah do soukromí a života provozovatele, dají se pravidla nastavit tak, aby to pro vás bylo schůdné. Někteří do pokojů umísťují ledničky a vše potřebné pro „drobné občerstvení“, čímž se vyhnou sdílené kuchyni, jiní nastavují vyšší minimální dobu pronájmu. Díky té nejsou hosté úplnými cizinci. Podmínky je ale vždy nutné uvést ve vaší nabídce, abyste předešli špatným referencím.

7. Jsem časově dostatečně flexibilní?

Provozování krátkodobého pronájmu je časově hodně náročné, většina práce je navíc ad hoc, proto je třeba abyste byli velice flexibilní. S každým pronájmem je třeba uklidit a připravit byt či pokoj, vyprat a povléct postel, komunikovat s budoucími i stávajícími hosty a být fyzicky přítomen při příjezdu a odjezdu hosta.

Jedná se tedy o skutečně náročnou sérii činností, která je pro lidi s plným úvazkem takřka nezvládnutelná. Je možné využít služeb správních společností, které také nabízejí různou škálu asistence. Při výběru je důležité si uvědomit, co přesně od nich chcete, nebo zda dokonce toužíte po plné asistenci, při které nemusíte dělat vůbec nic.

8. Co všechno musím udělat, abych mohl/a začít?

Nejprve si zjistěte, zda je pro vás na trhu stále místo, zda o vaši nabídku bude někdo stát. Pokud věříte, že ano, musíte si získat veškerá povolení, která se odvíjejí od lokality.

Důležitým bodem přípravy je samotné vybavení bytu. Většímu úspěchu se těší moderní rekonstruované byty, které působí čistým dojmem. Modernost a jednoduchost je i pro vás žádoucí, je ji jednodušší uklidit. Dále si vyberte vhodné pojištění bytu, to by mělo být na místu vaší nabídce. Běžná pojištění jsou většinou nedostačující.

9. Může mi to něco (nebo někdo) překazit?

Jak už bylo výše zmíněno, je lepší kontaktovat vaše sousedy. Ti jsou vaším podnikáním přímo ovlivněni, a v případě jejich nespokojenosti to může negativně ovlivnit váš podnikatelský záměr. Komunikujte s nimi a snažte se jim vyjít vstříc. Nejen, že to zlepší vaše sousedské vztahy, ale v případě komplikací to může zachránit vaše podnikání.

10. Jakému risku se krátkodobým pronájmem vystavuji?

Krátkodobý pronájem s sebou jistě nese větší rizika než běžný dlouhodobý pronájem. Díky platformě Airbnb je však většina těchto rizik eliminovaná. Profily uživatelů mají hodnocení, můžete tedy vidět, zda je vámi vybraný host někým, koho byste chtěli ubytovat. Dojde-li k poškození nemovitosti, Airbnb vám poskytuje záštitu. Pokud byla škoda způsobena hostem, bude mu naúčtována, pokud k ní došlo dlouhodobým užíváním, opravu vám zaplatí sám server.

Většinou u krátkodobých pronájmů platí, že risk je zisk. A pokud se budete poctivě věnovat přípravě na toto podnikání, nebo si najmete dobrou společnost na správu nemovitostí, risk je skutečně minimální.

Chcete poradit s prvními kroky při vstupu na Airbnb? Kontaktujte nás a rádi Vám pomůžeme.

ZAUJAL VÁS TENTO ČLÁNEK? PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Kontaktujte nás!

Vyplňte prosím níže uvedený formulář a my vás budeme obratem kontaktovat.
Zavolejte mi
Zaznamenali jsme vaše kontaktní informace a spojíme se s vámi během 24 hodin.
Podrobná kalkulace
Zašlete nám parametry vašeho bytu, nahrajte fotografie
a my vás následně budeme kontaktovat se zpracovanou kalkulací