Airbnb už 11 let propojuje majitele bytů a cestovatele

Airbnb vzniklo v roce 2008 a odstartovalo celosvětovou revoluci v krátkodobých pronájmech. V posledních deseti letech si miliony majitelů založily účet, kde inzerují i poptávají nemovitosti. Ve zkratce je tento systém vytvořen tak, aby chránil jak majitele, tak nájemce.

airbnb rövidtávú lakáskiadás.jpg

Díky internetu začala éra sdílené ekonomiky. Nyní je možné “prodat” i volné místo v autě nebo pronajmout i na jedinou noc volný pokoj v bytě. Nejoblíbenější a rozhodně nejúspěšnější příklad sdílení nemovitostí je právě Airbnb. V tomto modelu figurují majitelé nemovitostí s volným pokojem či bytem, který pronajímají, a turisti či cestovatelé, kteří zase ubytování shánějí. Airbnb tedy figuruje jakožto jakýsi bezpečný propojovací most mezi majiteli a zákazníky krátkodobých pronájmů. Jen v Praze najdete 5 722 Airbnb hostitelů, kteří nabízí výběr z 13 013 míst k ubytování.

Jak Airbnb funguje?

K využívání Airbnb účtu je třeba aby jak pronajímatelé, tak hosté měli aktivní účet. K tomu je nezbytné poskytnout osobní informace i fotku. Na rozdíl od hotelové rezervace je u Airbnb nutné přijmout majiteli vytyčená pravidla. Majitelé je uvádí v profilu pronajímaného bytu či pokoje, a dokonce mohou odmítnout hosty na základě uvedených informací na profilu potenciálního hosta. Současně mohou obě strany komunikovat pouze skrze Airbnb platformu či přes email bez uvádění osobních kontaktů. Při komunikaci totiž automaticky dojde k vytvoření dočasné emailové adresy, z níž je zpráva následně přeposlána na osobní email.

Platba ubytování musí proběhnout přes Airbnb kreditní nebo debetní kartou, můžete využít i PayPal nebo jiné online metody, platba v hotovosti však z bezpečnostních důvodů není možná. Dojde-li ke zrušení rezervace hostitelem nebo jinému nečekanému problému, je možné peníze bez problému vrátit. Hosté jsou tímto chráněni také tím, že částka není majiteli odeslána na účet, dokud nejsou v pořádku ubytováni.

Airbnb rozšiřuje nabídku o zážitky

Airbnb však nenabízí pouze ubytování, nýbrž i zážitky. Ačkoli je tato možnost stále omezená, v různých lokalitách je možné najít celodenní i kratší aktivity, které jsou pořádány místními obyvateli. Někdy to jsou právě poskytovatelé ubytování, kdo nabízí prohlídky města či různé odpolední workshopy.

 

Možná se ptáte, v čem je Airbnb bezpečnější než soukromý pronájem. Odpovědí je, že Airbnb poskytuje prověřenou síť poskytovatelů ubytování i cestovatelů, kde jsou obě strany identifikovány a hodnoceny. A to nejen díky hodnocení předchozích hostů, ale i poskytnutým informacím o hostitelích a jejich nabízeném ubytování. Tato míra transparentnosti je mnohdy při běžné rezervaci hotelu nedosažitelná. Po vytvoření objednávky je hostitele možné kontaktovat přes telefon, online chat či email, takže jsou k zastižení v případě jakýchkoli komplikací, nebo pro poskytování aktuálních zpráv. Jakožto hostitel zase máte možnost určit, kdo u vás bude ubytovaný a koho ubytovat odmítnete.

 

Navíc v je případě potřeby možné kontaktovat Airbnb, které poskytuje vynikající zákaznický servis.

Uvažujete, že začnete pronajímat váš byt s Airbnb? Spočítejte si v naší kalkulačce, kolik vám může tento krok přinést.

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si také: 

·         Rozdíl mezi dobrými a špatnými fotkami? Až 40 % příjmu z pronájmu

·         Chcete se na Airbnb trhu odlišit? Zaujměte promyšleným designem interiéru

·         Usnadněte si každodenní rutinu při správě krátkodobého pronájmu

Usnadněte si každodenní rutinu při správě krátkodobého pronájmu

whatdoesshorttermrentaltake.jpg

Krátkodobé pronájmy vyžadují každodenní pozornost a péči. Přečtěte si, jakým úkolům hostitelé čelí!

Jestli chcete zvýšit své příjmy skrze krátkodobé pronájmy, nejprve je třeba zvážit, jaké množství každodenní práce je s nimi spojeno. Poté se můžete rozhodnout, zda chcete všechno zvládat sami, nebo navážete spolupráci se společností na správu nemovitostí. Pojďte spolu s Let Me Inn do těchto každodenních úkonů nahlédnout.

 

Každý byt má profil, který se umisťuje na různé rezervační webové stránky. Nejvíce práce je třeba vykonat právě před první rezervací. Především je třeba objednat vhodné povlečení ve správném počtu. Před každým příjezdem budete muset doplnit nezbytnou výbavu bytů: šampón, sprchový krém, mýdla či povlečení a ručníky jsou absolutním základem ve všech Airbnb bytech. My si ale myslíme, že byste svým hostům měli nabídnout také fén, statisticky totiž zvyšuje počet rezervací o 5 procent.

Rychlá komunikace je zásadní

Komunikace s hosty probíhá průběžně, kdykoliv mohou přijít s novými dotazy. Většina otázek se týká zajištění taxi, použití veřejné dopravy, kde si koupit lístky nebo kde se dobře najíst. Včasná a ochotná komunikace zvyšuje hodnocení na různých platformách. V Let Me Inn máme pravidlo, že na všechny dotazy zodpovídáme do hodiny, i když přijdou v noci.

 

Hosté jsou vždy přivítání někým, kdo jim ukáže, jak se dostat do budovy a do bytu, bytem je navíc provede. Při prohlídce vysvětlí jednotlivé vybavení bytu, a především použití spotřebičů, topení a klimatizace. Během check-in procesu se hosté také dozví, kde se nachází nejbližší supermarket a oblíbené restaurace, a také kde zaparkovat.

 

Během pobytu hosté většinou napíší 3-4 zprávy. Některé se týkají koupě lístků na akce, jiné zase toho, kde si objednat pizzu. Při odjezdu se hosté nejčastěji ptají, kde nechat klíče. Ještě před odjezdem se s nimi naši zaměstnanci setkají a zkontrolují byt kvůli případným škodám.

Postaráme se i o nápravu škod

„Airbnb umožňuje žádosti na náhradu škody po dobu 14 dní od poškození nebo do příjezdu dalšího hosta. Často se jedná o povolenou zásuvku či utržený závěs, uvádí specialista Let Me Inn. Také nám jednou host poškrábal mahagonovou podlahu při přesouvání pohovky v obývacím pokoji,“ dodává.  Poté co je podána žádost na náhradu škody, Airbnb může částku hostům naúčtovat. V případě, že škoda nebyla způsobena vinou zákazníka, vyplatí částku sami. Takovým příkladem je třeba zalomený klíč v zámku.

 

Je třeba si uvědomit, že v případě neočekáváných komplikací, jako je v noci ztracený klíč, je nezbytné jednat okamžitě nehledě na to, co v aktuální chvíli děláte. Prázdniny a prodloužené víkendy jsou u hostů nejoblíbenějšími termíny, současně se ale jedná o dobu, kdy hosté i hostitelé chtějí relaxovat. Některé majitele může obtěžovat, když mobil zazvoní kvůli nouzové situaci hosta při rodinné večeři nebo v kině.

Dodatečné vybavení je konkurenční výhoda

Co se týče doplňkové výbavy, je na majiteli, do jaké míry chce byt zařídit. Je možné koupit pračku a sušičku, nabídnout hostům pronajaté parkovací místo nebo zapůjčit kolo a koloběžku. „Rodiny považují dětskou sedačku a postýlku za velice důležitou a Let Me Inn jim je poskytuje. Na pobyt připravíme kávu, čaj a cukr hned vedle rychlovarné konvice, aby se hosté cítili jako doma.” A jak uvádí náš provozní manažer, to vše vede k vyššímu hodnocení.

 

Jak můžete vidět, takové činnosti vyžadují velké množství času a flexibility ze strany majitele, současně to všechno může zvládnout firma na správu nemovitostí. Když vám pomůžou zkušení profesionálové, váš byt se může stát vzkvétající investicí, když vám pomůžou zkušení profesionálové. Zároveň používáme pro správu a propagaci nabídek chytrý software, který není pro jednotlivé majitele dostupný.

 

Pokud máte jakékoliv otázky ohledně krátkodobých pronájmů, neváhejte kontaktovat náš Let Me Inn tým!

Tipy, jak dokonale vybavit svůj byt pro Airbnb

shutterstock_1090013825.jpg

Abyste měli zcela spokojené hosty, vybavte pokoj tak, aby odpovídal jejich potřebám. Pojďme se podívat, na co se většina turistů zaměřuje, když si vybírají ubytování!

Když uvažujete o standardním vybavení bytu na krátkodobý nájem, nejdříve vezměte v úvahu své vlastní potřeby. Díky čemu se ve svém pokoji budete cítit jako doma?

Jaké vybavení je nezbytné pro váš den? Například pro ženy je fén naprostou nutností, ale vzhledem k jeho velikosti většina cestovatelů nevozí svůj vlastní. To samé se týká žehliček a žehlicích prken. Mnoho hostů se chystá jít do divadla nebo na koncert a zcela jistě nechtějí mít zmačkané šaty.

Někteří hosté navštíví Prahu na několik dní v rámci dlouhé dovolené nebo služební cesty. Pračka a sušička mohou proto být skutečnou záchranou. Tito hosté sice tvoří jen malou část rezervací, ostatní však mohou pračku potřebovat k vyčištění šatů po nehodě u večeře.

Káva je základ Airbnb kuchyně

Co se týče kuchyňského vybavení, vždy mějte připravené tyto přístroje pro přípravu rychlé snídaně:

·         Rychlovarnou konvici

·         Toaster

·         Kávovar

Kávovar rozhodně doporučujeme kapslový, protože je jednoduchý na přípravu a nevyžaduje čištění po každé připravené kávě. Složitější způsoby přípravy kávy (například moka konvička) jsou populární v některých zemích, ale turisté ze západní Evropy je často neznají. Může je proto zklamat, že si nemohli ráno připravit šálek kávy, a hrozí vám zbytečně nižší hodnocení.

Myslete i na děti

Standardním vybavením koupelny rozhodně jsou:

·         Mýdlo

·         Šampon

·         Sprchový gel

My v Let Me Inn se staráme i o děti našich hostů a používáme barevný sprchový gel šetrný k pokožce, se kterým si také mohou děti při koupeli hrát.

Na trhu není mnoho zabezpečujících dětských prvků a nevyplatí se investovat v zabezpečování každého pokoje a přidávání dětského zařízení na každý pokoj k jeho listu vybavení. Avšak, pokud dorazí host s malými dětmi nebo batolaty, je vhodné na vyžádání dodat dětskou postýlku a kočárek.

Mazlíčkům je lépe doma

Podle našich zkušeností si jen velmi málo hostů na výlet chce vzít i své domácí mazlíčky. Naší prioritou je perfektní stav bytu, proto nejsou domácí mazlíčci dovoleni v žádném bytě, který spravujeme. V případě, že se rozhodnete mazlíčky povolit, můžete nabídnout podušku nebo pelíšek.

V našich prémiových domovech nabízíme vyšší kvalitu služeb, proto se na nás mohou naši hosté obrátit s dalšími potřebami. Jakožto majitelé nemovitosti byste měli nejspíše zvážit investování do splnění těchto přání, abyste získali lepších hodnocení, která jsou v dlouhodobém horizontu užitečná. Příkladem speciálních požadavků může být například situace, kdy host požádal o speciální antialeergenní povlečení kvůli své nesnášenlivosti na peří.

Máte k tomuto tématu nějaké další otázky? Cítíte, že potřebujete pomoc ohledně krátkodobého pronajímání pokojů? Můžeme nabídnout řešení, která by vás ani nenapadla. Neváhejte nás kontaktovat!

Statistiky Airbnb 2018

Máme tady začátek nového roku 2019. To mimo jiné znamená také vhodný čas pro rekapitulaci. Za rok 2017/2018 můžeme ve výkazech Airbnb nalézt velmi zajímavé statistiky. Došlo dokonce i k zveřejnění přímo pro oblast střední Evropy, což nás zajímá samozřejmě nejvíc.

1..jpg
jo.jpg

Konkrétně v České republice je za toto období zaregistrováno celkem 11 tisíc hostitelů, jejichž služby využilo 1 020 000 hostů. Průměrně si každý hostitel takto vydělal 2 100 euro (cca. 54 000 Kč). Celkově pak tato částka dává 75 miliónů eur za rok. Nejčastěji služby českých hostitelů využívají turisté z Německa, USA, Velké Británie a Francie. Počet ubytovaných v ČR meziročně stoupá – celkově o 52% a mimo Prahu až o 108%.

Díky těmto statistikám firma odhaduje, že do roku 2020 by mělo v Evropě být až 24 miliónů aktivních uživatelů Airbnb. Podobně se vyvíjí také počty uživatelů využívající mobilní aplikaci, která má na popularitě služby velký podíl. Průměrný uživatel na aplikaci strávil 11 minut a 31 sekund. Také více než 50% celkové návštěvnosti Airbnb na internetu přichází přes mobilní zařízení.

4 důvody, proč pronajímat nemovitost krátkodobě

krátkodobé pronájmy.jpg

Krátkodobé pronajímání nemovitostí už není jen trendem, ale stalo se naprostou normou na trhu. Nejznámější službou tohoto typu je jednoznačně AirBnb. Majitelům domů a bytů se často vyplatí mnohem více, než pronájem dlouhodobý. Proč je tento druh pronájmů tak výhodný? A jaké jsou ty největší plusy?

Už žádní neplatiči ani šílení nájemníci

Neplatiči bývají častým a nepříjemným problémem. U krátkodobých pronájmů se naštěstí kratochvílím s vymáháním nájmu vyhnete. Platí se totiž předem a hosté se také předem ověřují. Musí se prokázat platným občanským průkazem nebo pasem a mluví za ně také webové recenze z jejich předchozích pobytů. Nemůže se vám tak stát, že byste si domů pozvali někoho, kdo byt zdemoluje, bude pořádat večírky nebo v bytě kouřit.

Menší opotřebení a častá kontrola stavu bytu

Aktuální stav bytu a jeho opotřebení je také dobré mít pod kontrolou. Při dlouhodobých pronájmech byt většinou kontrolujete méně často, protože nechcete své nájemníky obtěžovat. U pronájmu krátkodobého jej kontrolujete po každém odjezdu hosta. Navíc máte jistotu, že opotřebení bude menší, než u klasického pronájmu. Hosté zde většinou pouze přespí a celý den jsou pak pryč. Kuchyň je využívaná méně, jelikož většina lidí na dovolené či výletě preferuje jíst v restauraci, než vařit. Nehrozí také žádné vrtání, montování, zatloukání hřebíků a tak podobně. Airbnb navíc poskytuje ochranu majetku až do výše 1 milionu USD (24 milionů korun).

Investice, která se vyplatí

Nákup nemovitosti a její následné pronajímání je investicí, které nebudete litovat. U krátkodobých podnájmů máte navíc solidní šanci, že vyděláte mnohem víc, než u těch dlouhodobých. Při 80% obsazenosti vás čekají až o 60% vyšší výnosy proti dlouhodobému pronájmu. A to už se vyplatí.

Byt můžete flexibilně využívat sami

Velkou výhodou je, že v bytě můžete mezi jednotlivými pronájmy bydlet i vy sami nebo jej využívat jako byt pro své známé, kteří za vámi přijedou na návštěvu. Pokud často cestujete, lze takto pronajímat i vlastní byt, kde normálně žijete - třeba jen na pár týdnů v roce. Nájem vám pokryje všechny potřebné náklady a třeba i vydělá.


5 + 1 tip, jak vydělat na krátkodobém pronájmu i mimo sezónu  

Všechny služby v oblasti turismu závisí na trendech, zvycích cestovatelů, a především na sezónnosti. Pronajímáte přes Airbnb? Připravili jsme pro vás šest tipů, jak zaujmout hosty i v době, kdy se turisté do Prahy zrovna nehrnou.

sprava-kratkodobeho-pronajmu

1. Denní bookingy
Myslete na last minute hosty! Udržujte apartmán stále čistý a připravený na příjezd hosta na poslední chvíli. Hodit se bude možnost self check-inu, například prostřednictvím schránky nebo malého zakódovaného sejfu s klíčem. Tento způsob předání klíčů last minute hosté preferují.

2. Jednodenní pobyty
Mnoho majitelů bytů neumožňuje hostům, aby si apartmán rezervovali jen na jednu noc – přitom mimo sezónu se může z jednodenních hostů stát hlavní zdroj příjmů. Airbnb navíc upřednostňuje apartmány s větší škálou možností rezervace, takže otevřenost krátkým pobytům zvyšuje celkové příjmy.

3. Nabídněte slevy
Na většině portálů můžete snadno nastavit zvláštní slevy pro určitá období, což zvýší počet impresí i rezervací.

4. Diferencujte
Snažte se dostat do co nejvíce zvláštních kategorií v rámci Airbnb! Airbnb-plus kategorie je pro většinu hostitelů nedosažitelná, ale kategorie „vhodné pro děti“ a „připravené pro služební cesty“ lze získat jen drobnými úpravami apartmánu, například nákupem několika kusů nábytku.

5. Vyzkoušejte nové platformy
Mnoho lidí váhá s registrací na dalších portálech, protože Airbnb nabízí systém pojištění proti amortizaci a finanční újmě. Mimo sezónu však doporučujme využít i ostatní portály, jako je například booking.com, homeaway nebo flipkey.

6. Spolupracujte s profesionály.
Pro naše klienty optimalizujeme výnosy a obsazenost ubytování bez ohledu na sezónu. Na základě profesních zkušeností a propracovaného softwaru zajistíme pro váš apartmán maximální možný výnos v jakémkoli měsíci. Pokud máte pocit, že by si váš byt, dům nebo pokoj mohl na Airbnb vést i lépe, kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme nastavit celoroční strategii odolnou proti sezónním výkyvům.

Vydělávejte více a šetřete čas se správou krátkodobého pronájmu

Proč využít správu krátkodobého pronájemu

aneb Vydělávejte více a neztrácejte tolik času organizací a formalitami

Praha je stále oblíbenějším místem a cílem turistů z celého světa a s tím je také spojena velká poptávka po zdejším ubytování. Krátkodobý pronájem se v poslední době mezi turisty těší značné oblibě a zájem o něj stále narůstá, neboť se často jedná o levnější a praktičtější způsob bydlení nežli samotné hotely. Obzvláště s popularitou služeb jako Airbnb se krátkodobé pronájmy nikdy netěšily takové popularitě.

shutterstock_1237002730.jpg
 • Turista si vše může zařídit sám a rychle online.

 • S majitelem nemovitosti se snadno domluví přesně podle svého přání a nemusí záviset na fungování (a časových možnostech) hotelu.

 • Obvykle má k dispozici i kuchyňku, což hotely většinou neumožňují.

 • Velice často je to možnost také výrazně levnější.

Není divu, že majitelé různých bytů, apartmánů nebo domů krátkodobého pronájmu využívají a zajišťují si tak docela snadný příjem. Vydělávají více než u dlouhodobého pronájmu, protože turista je obvykle ochoten zaplatit za krátký pobyt více peněz než dlouhodobý nájemce za stejné časové období.

Nabídka ubytování je pro vlastníka nemovitosti tedy snadnou cestou k získání výnosu, ale nedílnou součástí této nabízené služby je zároveň neustálý aktivní přístup a vstřícnost k požadavkům hostů, zviditelňování nemovitosti na dostupných internetových serverech a také samotná starost o stav a pořádek v nabízené nemovitosti. V konečném důsledku tak krátkodobý pronájem zabírá majiteli nemovitosti dost času.

Cílem správy krátkodobého pronájmu je usnadnit celý tento proces, zvýšit výnosy vlastníka nemovitosti a zároveň zbavit ho časové náročnosti s tím spojené.

 • Zajišťujeme nabídku pronájmu nemovitosti na známých internetových platformách jako Airbnb, Tripadvisor, Booking a dalších, které pravidelně aktualizujeme a upravujeme pro získání maximálního množství zájemců.

 • Osobní přivítání klientů, předání potřebných informací ohledně jejich ubytování a také předání klíčů od pronajaté nemovitosti je úkolem našich agentů. Našima rukama prošlo již více jak 15 000 přivítaných hostů.

 • Klientům jsme k dispozici po celou dobu jejich pobytu a reagujeme ihned na jejich požadavky či dotazy. Reflektujeme na přání klienta, proto jsme připraveni neprodleně informovat majitele nemovitosti s každým návrhem, který vede ke zkvalitnění nabízených služeb vyplývajících z požadavků klienta.

 • Jednou z dalších našich služeb spočívá v precizním úklidu prostoru určeného k pronájmu, který vede ke spokojenosti ubytovaných hostů.

 • V rámci kvalitních služeb nabízíme i možnost různých drobných technických oprav, které mohou nepříjemně narušit pobyt hostů. Náš tým údržbářů vyřeší problémy tohoto rázu.

 • Vhodně zvolená prezentace nabízené nemovitosti formou profesionálních fotografií je efektivním doplňujícím prvkem k dosažení úspěšného pronájmu na internetových serverech. Správně zvolený a promyšlený záběr profesionálního fotografa zvýší hodnotu nabídky a je prvotním signálem k výběru a obsazenosti nabízeného ubytování klientem.

 • Známkou úspěšného pronájmu je nepochybně vizuální část nabízené nemovitosti. Naši bytoví designéři pomohou vlastníkům nemovitosti vylepšit interiér i exteriér určený k pronájmu, rovněž připraví návrh na případnou nutnost rekonstrukce. Čerpáme z našich zkušeností, kdy správný estetický zásah a úprava ubytovacích kapacit zvýší poptávku.

Naše služby ve střední Evropě využilo již více než 19 500 klientů, kterým jsme zajistili řádově miliónové zisky, aniž by oni sami museli cokoli náročně řešit. V současnosti spravujeme přes 130 apartmánů.

V případ zájmu nás neváhejte kontaktovat.